Connect with us

Music

And the Nominees Are… The Ninth Ever Beachcomber Music Awards

Published on

By Chris Manson

 

Last fall, we asked Beachcomber readers to submit nominees (themselves or other people) for the Ninth Ever Beachcomber Music Awards, to be held at the new Funky Blues Shack in Destin (see Cover Story) Monday, March 6.

 

All qualified candidates were included on our online nominating ballot earlier this month, along with a write‑in option. Thanks to the hundreds (alternative fact—thousands) that voted in the first round. These are the top three (four in a few categories due to ties) in each category, and you can vote now at beachcomberdestin.com.

 

This year, we have two new reader‑suggested categories, and we’ve eliminated the Best Bluegrass Artist category since we are only aware of one band that would be eligible for that one.

 

Good luck to everyone, and thanks for all you do. Let the bitching begin!

 

NEW CATEGORY – BEST PERCUSSIONIST

Louis Antoon

Steve Ferry

Milton Stucker Jr.

 

NEW CATEGORY – BEST TRIBUTE ACT

Ron Adams – Shadow of the King

Emerald Coast Blues Brothers

RoshamBeatles

 

MUSICIAN OF THE YEAR

Austin Jennings

Cheryl Jones

Stuart Redd

 

BEST BAND

Black Eyed Blonde

Heritage

Kickstand Jenny

 

BEST SOLO ARTIST

Chris Alvarado

Brandon Day

Bri Wehner

 

BEST MALE VOCALIST

Brandon Day

Charles Estes

Austin Jennings

 

BEST FEMALE VOCALIST

Cassidy Dickens

Cheryl Jones

Bri Wehner

 

BEST DUO

Flash Flood Duo

Will & Linda Pleasants

The Wide Open

 

BEST GUITARIST

Brandon Day

Mike Ingram

Scott Rockwood

 

BEST BASSIST

Dan Collins

Benghazi Gresham

Chris McCombs

 

BEST KEYBOARDIST

Metz Barnes

Joe Fingas

Cheryl Jones

 

BEST DRUMMER

Isaac Eady

Will Russo

AJ Sipos

 

BEST HORN PLAYER

Al Alvarado

Ike Bartley

Matt McCarty

 

BEST FIDDLE‑VIOLIN PLAYER

Jessica Heit

Sue Kittredge

Matt Miller

 

BEST HARMONICA PLAYER

Jim Couch

Allen Rayfield

JAB Wilson

 

BEST MANDOLIN PLAYER

Ben Parsons

Balder Saunders

Neil Sebree

 

BEST SINGER‑SONGWRITER

Season Ammons

Cassidy Dickens

Bri Wehner

 

BEST ALTERNATIVE ARTIST

Astral Lite

Nik Flagstar and His Dirty Mangy Dogs

The Owsley Brothers

 

BEST AMERICANA ARTIST

Dread Clampitt

Schatzi + the String Boffin

The Wide Open

 

BEST BLUES ARTIST

Blue Lew

Boukou Groove

Finga FAYA

 

BEST CHRISTIAN‑GOSPEL ARTIST

Elisabeth Coats

Faith Assembly Church Band

Lauren Veach

 

BEST COMEDY ARTIST

Act4Murder

Emerald Coast Theatre Company Improv Troupe

Mark Labarge

 

BEST COUNTRY ARTIST

Austin Jennings

Luke Langford and the 331 South Band

Jacob Mohr

 

BEST COVER BAND OR SOLO ACT

Black Eyed Blonde

Cadillac Willy

Kickstand Jenny

 

BEST DANCE BAND

Black Eyed Blonde

Cadillac Willy

Hubba Hubba

 

BEST DJ

DJ Chubby

DJ/VJ Doc Roc

DJ Vladi

 

BEST FOLK ARTIST

Continuum

Mari Gleason

The Steenos

 

BEST JAM BAND

Cadillac Willy

Heritage

New Earth Army

 

BEST JAZZ ARTIST

Al Alvarado

Jones and Company

The Red Bar Jazz Band

 

BEST RAP/HIP‑HOP ARTIST

Chris Carter

Florida J

Strange Tang

 

BEST R&B‑SOUL ARTIST

Boukou Groove

Jones and Company

Okaloosa Sound

 

BEST REGGAE ARTIST

Heritage

Sway Jah Vu

Tribe Zion

 

BEST ROCK ARTIST

Cadillac Willy

Hotel Oscar

Kickstand Jenny

 

ALBUM OF THE YEAR

(Technically, albums released between Nov. 2015 and Oct. 2016.)

Cassidy Dickens, Ghosts

Kickstand Jenny, Best of Vol. 1

Bri Wehner, Nothing But Sunshine

 

BEST ORIGINAL SONG

Cassidy Dickens, “The Next Five Years”

Kickstand Jenny, “Why”

Bri Wehner, “Nothing But Sunshine”

 

BEST INSTRUMENTALIST

Sean Dietrich

Isaac Eady

Franko “Washboard” Jackson

 

BEST LIVE MUSIC VENUE

Further proof that the Beachcomber poll  is not rigged.

AJ’s, Destin

Green Door Music Hall, Fort Walton Beach

30A Songwriter Music & Coffee, Santa Rosa Beach

 

BEST MUSIC EVENT OF 2016 (TIE)

Okaloosa RevFest

Rock for a Cure

30A Locals Last Stand

30A Songwriters Festival

 

BEST MUSIC VIDEO

Continuum, “Black and Blue”

Bill Garrett, “America the Beautiful”

Strange Tang, “God Willing”

 

BEST LATIN ARTIST

Amid

Roberto Padron

Sal Salaz

 

BEST METAL ARTIST (TIE)

Accursed Creator

Dark Star Coven

Kultus

Rainey’s Revenge

 

BEST PUNK ARTIST

Analogue Collective

Astral Lite

Nik Flagstar and His Dirty Mangy Dogs

 

BEST CLASSICAL ARTIST

Northwest Florida Symphony Orchestra

Katie Ott

Sinfonia Gulf Coast

 

BEST NEW ARTIST

Mari Gleason

The Lagoons

Dino Lourdi

 

HALL OF FAME (TIE)

Presented to musicians that have made a significant impact on the Emerald Coast music scene for more than a decade. Previous honorees include Duke Bardwell, Jones and Company, Bill Garrett, Franko “Washboard” Jackson, Donnie Sundal, “Smilin’” Fritz Froeschner, Dread Clampitt and Cadillac Willy.

Doug “Dr. D” Dickerson

Joe Fingas

Nik Flagstar

Chris Hayes

Spread the love
Click to comment
Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of

Trending